1 120 kr exkl moms
Dimbar LED strålkastare för användning utomhus till trädbelysning, fasader, arbetsbelysning mm. Se även våra tillbehör till strålkastarna.
| Optiska data | |
| LED modul: | 100st 2835 |
| Ljusflöde: | 1600 lumen |
| Färgtemperatur: | Varmvit (3000K), neutralvit (4000K) |
| Färgåtergivningsindex: | Ra>80 |
| Dimbar: | Ja (fram/bakkant) |
| Flimmerfri: | Nej |
| Ljusspridning: | 120° |
| Tändtid: | <1s |
| Service life: | >50000h (L70) |
| Omgivningsdata | |
| Kapslingsklass: | IP66 (spoltät) |
| Arbetstemperatur: | -30°C – +50°C |
| Elektriska data | |
| Drivdon: | MeanWell PCD-16 |
| Matningsspänning: | 220 – 240Vac 50Hz (fas, nolla, jord) |
| Effekt: | 14W |
| Startström: | 10A under 20us |
| Kontinuerlig ström: | 0,3A |
| Aktiv PFC: | Ja |
| Kabel: | 1,5m svart gummikabel (H05RN-F 3G1,0 mm2) utan stickkontakt |
| Rek. säkring: | C-karakteristik |
| Energiklass: | A++ |
| Mekaniska data | |
| Lamphus: | Gjuten aluminium |
| Ytbehandling: | Pulverlackerad. Svart RAL9004, Grå RAL7044 |
| Bygel: | 4mm aluminium |
| Justerbarhet: | Bygeln kan vinklas +/-90° |
| Glas: | 4mm härdat glas, klart eller frostat |
| Dimensioner HxBxD: | 251x200x45mm |
| Vikt: | 1,6kg |
| Övriga data | |
| Godkännanden: | CE, RoHS, D |
| Kvicksilverinnehåll: | 0,0mg (inget) |
| Återvinning: | Som elektronikavfall |