2 560 kr Det ursprungliga priset var: 2 560 kr.2 048 krDet nuvarande priset är: 2 048 kr. exkl moms
Driftsäker LED industriarmatur med hög prestanda för industrilokaler, idrottsanläggningar mm. För nyinstallation samt vid utbyte av befintliga armaturer med metallhalogen-, kvicksilver-, eller högtrycksnatrium ljuskällor.
| Optiska data | lm = lumen |
| LED chip: | 208st CREE J 3030 140 lm/W |
| Netto ljusflöde: | 21000 lm |
| Färgtemperatur: | 4000 K (neutral vit), 5000 K (vit) |
| Färgåtergivningsindex (Ra): | >80 |
| Ljusspridning: | 90° |
| Bländningstal UGR: | 23,5-25,6 |
| Tändtid: | <1 s |
| Dimbar: | Nej (option: DALI) |
| Service life: | 50000 h (L70) |
| Omgivningsdata | |
| IP-klass: | IP65 |
| Arbetstemperatur: | -30°C – +50°C |
| Elektriska data | |
| Drivdon: | MeanWell ELG |
| Skyddsfunktioner: | SELV, överström, kortslutning, överspänning, övertemperatur |
| Matningsspänning: | 220 – 240 Vac 50 Hz (1-fas) (fas, nolla, jord) |
| Effekt: | 150 W |
| Effektfaktor: | >0,95 |
| Energiklass: | A++ |
| Mekaniska data | |
| Kabeltyp: | Ca 1m gummikabel H05RN 3×1,5 mm2 |
| Dimensioner: | 342 mm i diameter, 157 mm hög inkl krok |
| Vikt: | 3,4 kg |
| Övriga data | |
| Godkännanden mm | CE, ROHS, TÜV, UL, ETL, D-märkt, ENEC (drivdon) |
| Kvicksilverinnehåll: | 0,0 mg (inget) |
| Återvinning: | Som elektronikavfall |